Wykazano, że muzyka pomaga w zapamiętywaniu, najprawdopodobniej poprzez wywołanie dobrego nastroju, który usprawnia tworzenie pamięci. Od wielu lat toczy się dyskusja na temat skuteczności muzyki jako środka wspomagającego koncentrację. Niektóre opinie są zgodne z tym wnioskiem, inne zaś są mu przeciwne. Jak to zwykle bywa, prawda leży pośrodku, na co wskazują różne badania.
To prawda, że muzyka może pomóc nam się skoncentrować, ale tylko wtedy, gdy spełnione są określone warunki. W tym artykule postaramy się rzucić nieco światła na ten temat, przedstawiając różne punkty widzenia w dyskusji.
Kiedy muzyka nie pomaga?
Na przykład słuchanie tekstów piosenek może rozpraszać uwagę od wykonywanego zadania, zwłaszcza jeśli jest to czytanie. Z reguły lepiej unikać nauki do następnego egzaminu, słuchając piosenek z tekstem.
Może się bowiem zdarzyć, że zamiast na książce skupisz się na słowach śpiewanych przez ulubionego artystę. Ta sama zasada dotyczy pisarzy, którzy powinni koncentrować się na słowach, które zapisują na papierze, a nie na tekstach piosenek.
Innym niekorzystnym zjawiskiem jest muzyka, która jest odtwarzana głośno i/lub ma zmienny rytm i nastrój. Tego rodzaju muzyka może wywoływać stany pobudzenia lub braku koncentracji, co sprawia, że nauka lub praca stają się trudniejsze niż są w rzeczywistości. Na taki problem skarżyli się pracownicy z jednego z zakładów pracy, o czym możesz przeczytać na stronie www.piotrkowinfo.pl. Nawet przyjemny rytm, taki, do którego chciałoby się tańczyć, może poważnie wpłynąć na koncentrację. Z pewnością lepszym wyborem będzie relaksująca, kojąca muzyka.
Jak muzyka wpływa na nasz mózg?
Zacznijmy od bardzo ogólnej, ale prawdziwej zasady: muzyka pomaga zmniejszyć stres i niepokój, pozytywnie wpływając na takie parametry jak ciśnienie krwi i tętno lub wywołując przyjemny stan psychiczny. Dość powszechnym zjawiskiem jest również poczucie energii, szczęścia i spokoju w trakcie lub po wysłuchaniu ulubionych utworów.
Innym efektem muzyki, szczególnie znanym wśród sportowców, jest poprawa wyników. Słuchanie określonych motywujących utworów może pomóc w osiąganiu lepszych wyników w różnych dziedzinach życia, niezależnie od tego, czy chodzi o sport, egzamin na studiach, czy projekt w pracy. Wywołując odpowiedni nastrój, muzyka może dać naszemu mózgowi swego rodzaju zastrzyk pewności siebie, co pomaga nam osiągać lepsze wyniki.
Ponieważ muzyka obniża ciśnienie krwi, może nawet łagodzić napięcia mięśniowe, co jest bardzo pomocne w zmniejszaniu bólu.
Z czysto neurologicznego punktu widzenia muzyka aktywuje obszary mózgu związane z uwagą i koncentracją. Innymi słowy, odpowiedni rodzaj muzyki może aktywnie wspomóc funkcjonowanie tych obszarów, sprawiając, że będziesz bardziej skupiony i skoncentrowany na nauce lub projekcie zawodowym. Muzyka aktywuje również obie półkule mózgu jednocześnie, co jest kolejnym czynnikiem sprzyjającym koncentracji.