Recenzja książki “Księga Utraconych Imion” Kristin Harmel

Kristin Harmel zabiera swoich czytelników do przepięknej i bajecznej Francji, lecz nie będą, to lata spokojne i sielankowe, ponieważ autorka przedstawiła w swojej książce Francję podczas drugiej wojny światowej, a jej główną bohaterką jest Eve, która nie tylko pracuję jako bibliotekarka, ale ona i jej rodzina są Żydami. Życie Eve zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni, wszystko wskazuję na to, że będzie ona musiała przygotować się na długie i trudne czasy, podczas których będzie walczyła tylko o jedno- o przetrwanie.

O czym jest ta książka?

Eve pozostaję tylko matką, z którą musi uciekać z Paryża, aby nie wywieziono ich do obozów pracy. Eve udaję się to, tylko dzięki jej wielkiemu zaangażowaniu i determinacji. Dodatkowo Eve ma wyjątkowy talent, który pozwala jej wraz z przyjacielem wysyłać dzieci z Francji do Szwajcarii, lecz nie chce ona zmieniać ich tożsamości. Wymyśla więc specjalny sposób, aby zapisywać ich dokumenty w specjalnej księdze, która nosi nazwę “Księgi utraconych imion”. Pomagają jej w tym przyjaciel i zaprzyjaźniony ksiądz, dzięki czemu była w stanie uratować tysiące dzieci przed niebezpieczeństwami wojny.

Po wielu latach, stara już Eve zobaczyła zdjęcie w gazecie, które przedstawiał nazistów, którzy plądrowali bibliotekę w czasie drugiej wojny światowej, we Francji. Eve zorientowała się, że w berlińskiej bibliotece znajduje się księga religijna, z tajnym szyfrem, którego nikt nie może złamać, oprócz Eve.

Eve mimo tego, że wie, co te szyfry oznaczają, nie chce od razu ujawniać swojej tajemnicy, ponieważ będzie się to wiązało z opowiedzeniem traumatycznych i bolesnych wspomnień z jej dzieciństwa. Czy Eve zdoła się przełamać i opowiedzieć światu swoją historię?

Podsumowanie książki

Kristin Harmel w “Księdze zapomnianych imion” połączyła dwa światy- czas okupowanej Francji, z Francją wyzwoloną. Pozwala to czytelnikowi zrozumieć jak ważne wydarzenia z życia głównych bohaterów, miały wpływ na to kim się stali. Jeśli chcesz wypożyczyć tę książkę, to sprawdź na stronie internetowej swojego miasta (np. na ebialystok.pl) czy jest ona dostępna w miejskiej księgarni.

Dodajmy, że Kristin Harmel jest amerykańską pisarką, a swoją karierę zaczęła już jako 16-latka, kiedy to zaczęła publikować swoje autorskie teksty w „St. Petersburg Times” oraz magazynie „Tampa Bay AllSports”. Jest autorką takich książek jak “Moje rzymskie wakacje”, oraz “Plan na życie”.