Dlaczego ludzie lubią muzykę metalową?

Metal może być porywający

Energia metalu i przypływ adrenaliny to główne powody, dla których ludzie go lubią.

Ogólnie rzecz biorąc, brzmienie metalu charakteryzuje się grzmiącymi gitarami i dudniącymi rytmami. Chociaż energia i szybkość metalu nie każdemu może przypaść do gustu, dla metalowców może być formą pozytywnych doznań.

To właśnie sprawia, że metal jest świetną ścieżką dźwiękową na siłownię lub do innych zadań, w których trzeba się „napompować”. Jeśli czujesz się ospały i potrzebujesz szybkiej dawki adrenaliny, trochę ostrych metalowych kawałków może być tym, czego potrzebujesz, by nabrać energii!

Metal może być „inteligentną” muzyką

Ze względu na swoją złożoną naturę, muzyka metalowa jest interesująca. Nie, nie oznacza to, że będziesz musiał rozwiązywać równania różniczkowe, aby móc słuchać kolejnej płyty Tool (chociaż kto może być tego pewien w przypadku tych gości). Muzyka metalowa jest często skomplikowana i wymagająca w słuchaniu i rozumieniu. Często też porusza tematy i emocje spoza głównego nurtu, nierzadko czerpiąc źródło z literatury i nauki. Nie znaczy to jednak, że metal jest zawsze poważny i umysłowy; może być równie zabawny i wyzwalający.

Metal daje głos outsiderom

Ze względu na reputację metalu jako gatunku „dziwnego” i „buntowniczego”, ludzie, zwłaszcza młodzi, którzy są outsiderami wśród swoich rówieśników, skłaniają się ku niemu jako źródłu pocieszenia i solidarności. Liczna społeczność „buntowników” znajduje się w Bytomiu. Na stronie kulturalnybytom.pl przeczytasz o najnowszych wydarzeniach muzycznych dla fanów metalu.

Jest to również powód, dla którego fani metalu są zazwyczaj bardzo lojalni wobec gatunku i całej społeczności metalowej. Metal staje się wspólnym językiem i symbolem dumy dla wszystkich jego fanów, którzy nie do końca „pasują” – nie dlatego, że nie potrafią, ale dlatego, że nie muszą/nie chcą.

Istnieje o wiele więcej podgatunków metalu, niż mogłoby się wydawać

Metal ma długą historię i ma wiele różnych podgatunków, takich jak Heavy Metal, Thrash Metal, Power Metal, Symphonic Metal, Glam Metal, Black Metal, Industrial Metal i inne.

Niektóre podgatunki, takie jak thrash metal i heavy metal, zdobyły znaczną popularność dzięki takim zespołom, jak Metallica i Iron Maiden. Pierwszy z nich charakteryzuje się szybkimi, agresywnymi riffami i perkusją oraz chrapliwym wokalem Jamesa Hetfielda, a drugi – bardziej melodyjnym podejściem do muzyki, z gitarowymi harmoniami i operowym głosem Bruce’a Dickinsona.

Gutturalny, charczący lub krzyczący wokal, który często stereotypowo kojarzy się z metalem, występuje w stosunkowo niewielkim procencie gatunków metalowych, w podgatunkach takich jak death metal, black metal i metalcore. Inne podgatunki przyjmują znacznie bardziej melodyjne podejście, jak np. metal symfoniczny, metal progresywny, power metal itd.