Psychologia muzyki metalowej

Muzyka heavy metalowa jest często kojarzona z kontrowersjami ze względu na jej potężne brzmienie i kontrowersyjne teksty. Z drugiej strony, metal jest bardziej pozytywnym wyrazem gniewu, który pozwala na zdrową i twórczą ekspresję.

Naukowcy często zastanawiają się, co sprawia, że niektórzy ludzie lubią metal. Jest to przecież gatunek ambitny, intensywny i wymagający, który stanowczo odrzuca popkulturę. Czy ludzie lubiący metal mogą mieć jakieś wspólne cechy, które sprawiają, że skłaniają się ku temu gatunkowi?

W jednym z badań przeprowadzonym na Uniwersytecie Westminsterskim w Wielkiej Brytanii, w którym uczestnicy oceniali utwory metalowe i odpowiadali na pytania dotyczące ich cech osobowości, potrzeby wyjątkowości, poczucia własnej wartości i stosunku do autorytetów.

Badacze stwierdzili korelację między zamiłowaniem do metalu a niechęcią do autorytetów, potrzebą wyjątkowości oraz nieco niższą samooceną. Z empirycznego punktu widzenia ma to sens, ponieważ metal jest znany z antyrządowych motywów. Metal jest często źródłem pocieszenia dla outsiderów społecznych, którzy często mają niską samoocenę. Słuchanie metalu jest aktem solidarności i pomaga podnieść samoocenę. Choć badania te mogą nie być reprezentatywne dla całej społeczności metalowej, stanowią ważny krok w kierunku zrozumienia psychologicznej atrakcyjności metalu i uniknięcia stereotypów, że jego słuchacze są ludźmi złymi lub agresywnymi.

Stereotypy na temat metalowców

Muzyka metalowa ma tendencję do poruszania mroczniejszych tematów, które przekazują takie emocje, jak gniew i rozpacz. To często prowadzi do stereotypowego postrzegania fanów metalu jako ludzi gloryfikujących przemoc.

George 'Corpsegrinder’ Fisher z zespołu Cannibal Corpse, znanego z graficznych i krwawych obrazów i dzieł sztuki, obala to błędne przekonanie, porównując swoją muzykę do horrorów i książek. To, że film lub książka przedstawiają graficzną przemoc lub poruszają mroczne tematy, nie oznacza, że je gloryfikują. Tak samo jest z muzyką metalową.

Przekazywanie negatywnych emocji poprzez muzykę taką jak metal może być zdrowym ujściem dla tych emocji u słuchaczy.  Tematyka metalu nie odzwierciedla zatem rzeczywistej osobowości jego słuchaczy. W niniejszym badaniu stwierdzono, że słuchacze metalu są zazwyczaj lepiej przystosowanymi i wszechstronnymi dorosłymi niż ich rówieśnicy (niebędący fanami metalu).

Zapewne nie jest to pierwszy, ani ostatni raz, kiedy musimy się mierzyć ze stereotypami. Więcej stereotypów obala strona: stereotypy.pl/