5 najlepszych aktywności, które wspomagają rozwój Twojego dziecka.

Wszyscy doskonale wiemy, że wychowanie dzieci to ciężka praca, do której tak naprawdę mało kto wydaje się być przygotowany. Nie trzeba nawet być rodzicem, żeby zdawać sobie z tego sprawę. Dzieci są jak czysta kartka, którą to właśnie dorośli muszą pomóc zapełnić wartościowymi treściami. Podstawową zasadą, o której należy pamiętać i na niej opierać wszystkie metody nauki, jest to, że dzieci uczą się przede wszystkim przez zabawę. Na nic zdają się monotonne i bezbarwne czynności, które nie zdobędą nawet uwagi dzieci. Oprócz poprawy humoru i skupienia zainteresowania, zabawa może także okazać się dla naszych pociech bardzo rozwojowa. To dzięki nim możemy również wyczuć, w jakim kierunku lubi podążać nasze dziecko i tym samym podrzucać coraz to nowsze metody na spędzanie wolnego czasu. Jakie aktywności powinniśmy więc zapewniać pociechom jak najczęściej?

1. Nikogo nie zdziwi, że na pierwszym miejscu stawiamy czytanie.

Dziecko powinno mieć z nim styczność już od najmłodszych lat życia. Nie ma tutaj granicy wiekowej, jaką dziecko musi osiągnąć, abyśmy mogli korzystać z książek jako urozmaicenia czasu i próby edukacji. Ten sposób pozwala poznać nowe słowa, przyporządkować w myślach opisy do obrazków oraz zwiększyć zdolność opisywania rzeczywistości. Nie powinniśmy zatrzymywać się jednak na najprostszych rozwiązaniach. Od czasu do czasu warto przeczytać dziecku ulubioną historię w bardziej rozbudowanej formie, aby zwrócić jego uwagę na słowa, które poprzednio się nie pojawiły oraz zróżnicowany sposób przedstawiania poszczególnych sytuacji.

2. Kolejną, bardzo rozwijającą zabawą dla dziecka jest zabawa klockami.

Nie tylko rozwija ona koordynację wzrokowo-ruchową, ale także usprawnia procesy poznawcze takie jak uwaga, kontrola, pamięć, czy percepcja. Klocki w różnych rozmiarach i kształtach pomagają poznać procesy przyczynowo-skutkowe i zrozumieć zależności z nich wypływające. Oprócz wyobraźni przestrzennej, a także nauki planowania i konstruowania, dziecko uczy się, jak łączyć ze sobą różne przedmioty, żeby konstrukcja się utrzymała, co usprawnia również kojarzenie faktów i łączenie wątków. Dziecko polepsza swoją spostrzegawczość i realizuje własne pomysły. Dzięki klockom dzieci mogą zbudować właściwie cały swój świat, czyli mocno angażują wyobraźnię. Sprzątanie po udanej zabawie to również znakomita forma nauki odpowiedzialności i samodzielności bobasa.

3. Kolejnym przykładem bardzo edukacyjnej zabawy jest muzyka.

Zapewnianie dzieciom bodźców muzycznych nie tylko rozwija ich wrażliwość oraz poprawia humor, ale także znacząco wpływa na pracę małego jeszcze mózgu. Kontakt z muzyką od najmłodszych lat rozwija pamięć, naukę poznawania dźwięków i znaczenia słów. Dzięki grze na różnych instrumentach dzieci mogą dać upust swojej energii. Mogą wyrazić drzemiące w nich uczucia i przyswajać umiejętność opowiadania emocji poprzez dźwięk. Korzystanie z różnego rodzaju instrumentów wpływa również na rozwój motoryki u najmłodszych, co może znacznie przyczynić się do dalszych zdolności manualnych u dziecka.

Jak zacząć śpiewać?

4. Zabawa w rodzinę i w dom bardzo skutecznie rozwija umiejętności społeczne dzieci. W

cielanie się w różne role pozwala poznać punkt widzenia innych osób, a także zrozumieć ich znaczenie w rodzinie. Dokładnie taka sama zasada tyczy się domowych obowiązków. Pokazujmy dzieciom, w jaki sposób zajmować się małą lalką, czy stworzyć zupę z plastikowych warzyw. Jeśli mamy do czynienia ze starszym dzieckiem, śmiało możemy zaprosić go do kuchni i zaproponować wspólne gotowanie. Wybierzmy coś, co dla dziecka będzie bezpieczne do wykonania i spróbujmy go całkowicie zaangażować. W ten sposób nie tylko zdobędzie poczucie odpowiedzialności, ale także bardzo szybko dostrzeże, dlaczego czynności zabierają poszczególną ilość czasu i jaką pracę należy włożyć w ich wykonanie. W efekcie może powstać wspaniały posiłek dla rodziny lub znajomych z przedszkola. Obie strony coś tutaj zyskują.

5. Jednym z najważniejszych kierunków, w jakim powinniśmy prowadzić rozwój naszego dziecka poprzez zabawę, jest zrozumienie uczuć.

Mowa tutaj nie tylko o jego uczuciach, ale także o uczuciach innych ludzi. Jest to o tyle ważne, że na przestrzeni ostatnich lat, badania naukowe pokazują, że poziom empatii do innych ludzi w społeczeństwie zdecydowanie się obniżył. Może to trwale popsuć zdolności interpersonalne i utrudnić życie w większej grupie. Nauczmy się rozmawiać z dzieckiem o uczuciach, jakie towarzyszą mu w ciągu dnia, śpiewajmy o nich i reagujmy na nie odpowiednio, aby zobaczyły, jak powinny się zachowywać. Później zamieńmy się rolami i dajmy dziecku stanąć po drugiej stronie. Świetnym rozwiązaniem jest również prowadzenie małego notatnika, gdzie dziecko może zapisywać lub rysować symbole, jakie określają jego samopoczucie w danej chwili lub danego dnia. Musimy pokazać, że każdy człowiek ma prawo być radosny, ale może zdarzyć mu się chwila smutku czy zdenerwowania. Stwórzmy z tego codzienny rytuał, a dziecko będzie świadome tego, że występowanie jakichkolwiek uczuć nie jest powodem do wstydu.

Kolorowy świat dzieci nie powinien kojarzyć się nam wyłącznie z bezcelowymi zabawami, które jedynie sprawiają przyjemność. Takie oczywiście również muszą występować, natomiast jest mnóstwo przykładów na to, że zabawy mogą być zarówno ciekawe dla dzieci, jak i rozwojowe. Starajmy się dorzucić kilka przykładów takiego sposobu spędzania czasu z dzieckiem, a wspomożemy jego procesy rozwojowe oraz zacieśnimy swoją więź z naszą pociechą.

1 komentarz w temacie “5 najlepszych aktywności, które wspomagają rozwój Twojego dziecka.

  1. Dziecko dużo się również uczy i rozwija poprzez naśladowanie zainteresowań rodziców.

Komentowanie wyłączone