Dlaczego nie korzystam już z audiobooków?

Audiobooki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które na co dzień nie mają czasu czytać i nie mogą wygospodarować ani chwili na sięgnięcie po papierową książkę. Dzięki temu rozwiązaniu mogą spokojnie przyswajać treść książki przy wykonywaniu codziennych obowiązków czy w drodze z pracy i do pracy. Jednak mają one też kilka minusów, które mnie ostatecznie zupełnie do nich zniechęciły.

Nie mogę skupić się na słuchaniu

Okazuje się, że kiedy słucham audiobooka, znacznie trudniej mi skupić uwagę, niż w przypadku wodzenia wzrokiem po tekście. Jest to często wynikiem spokojnego i jednostajnego głosu osoby, która czyta daną pozycję. Przez identyczne tempo bez względu na to, co się dzieje, bardzo ciężko jest mi się też wciągnąć w daną historię. To sprawia, że cały czas mam pewność, że jest to tylko fikcja i nie mogą się przenieść do właśnie poznawanego świata. Do tego nie wyobrażam sobie robienia czego, co pochłania moją uwagę i jednocześnie w tle mieć puszczony audiobooka. W takie sposób zapomnę go znacznie szybciej, niż w przypadku książki papierowej.

Audiobooki tylko dla szybkiego czytania

Obecnie po audiobooki sięgam tylko w przypadku, w którym muszę naprawdę szybko przeczytać naprawdę męczącą książkę, taką jak grube lektury szkolne. Kiedy jeszcze miałam w kolejce sporo książek z okresu pozytywistycznego i Młodej Polski, bardzo chętnie sięgałam po audiobooki, jednocześnie trzymając książkę papierową w ręce. Dzięki szybkości x1.5 udawało mi się bardzo szybko przebrnąć przez grupę i nudne pozycje, nie tracąc przy okazji możliwości poznania całej ich fabuły. Nigdy nie byłam fanką czytania tylko opracowań i streszczeń, zwłaszcza kiedy książki są przepełnione motywami i wątkami, a audiobooki pozwoliły mi na dokładne poznanie książek.

Czy każdy może słuchać audiobooków?

Audiobooki to dla mnie nie to samo

Ciężko jest mi zapamiętać ze słuchu tyle, co pamiętam ze wzroku, zwłaszcza w przypadku dłuższych tekstów. Przez to, że nie poświęcam treści całej mojej uwagi, nie wczuwam się w nią tak, jak powinnam. Nie oznacza to jednak, że nie jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich. Audiobooki świetnie sprawdzą się u osób, które nie mają czasu na papierowe książki, ale też tych, którzy nie potrafią zmusić się do wygospodarowania czasu specjalnie pod czytanie. Dzięki słuchaniu możemy poznać fantastyczną historię bez konieczności wykonywania jednej z najbardziej znienawidzonych w społeczeństwie czynności. Bez konieczności czytania ani jednego zdania.