Audiobooki vs tradycyjne czytanie. Jakie są różnice?

Czytanie książek

Wielu z Was pytało mnie o to i wiele jest wątpliwości, które pojawiają się w internecie porównując te dwa formaty czytania.

W ostatnich latach sprzedaż audiobooków znacznie wzrosła. Równocześnie z rosnącą liczbą fanów audiobooków, narasta dyskusja wokół tego nowego formatu "czytania ze słuchu". Prawda jest taka, że czytanie różni się od słuchania, ale nie chodzi o to, które z nich jest lepsze czy gorsze, ale o to, że są to dwa różne środki komunikacji i każdy z nich może być lepiej dostosowany do określonych celów.

Audiobooki są doskonałym narzędziem dla dzieci.

Oprócz tego, że dzieci uwielbiają dobre opowieści, to medium oferuje inne korzyści, takie jak stymulowanie wyobraźni, poprawa słuchu i koncentracji uwagi, zwiększenie umiejętności czytania, a nawet pomoc w zasypianiu.

Z drugiej strony Daniel T. Willingham, psycholog z University of Virginia, uważa, że audiobooki są doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na dysleksję. Pozwala to słuchaczowi cieszyć się książką bez konieczności wykonywania pracy związanej z dekodowaniem tekstu pisanego.

Ale mówi też, że dla regularnego czytelnika, czytanie nie jest większym wysiłkiem niż słuchanie. W rzeczywistości, aby zrozumieć język pisany używamy tego samego procesu umysłowego, który wyewoluował do rozumienia języka mówionego. Istnieją badania, które pokazują, że wyniki w zakresie rozumienia są bardzo podobne w przypadku wykonywania testu "czytania ze słuchu" niż w przypadku czytania.

Jednakże, kiedy mówimy o zapamiętywaniu i przyswajaniu, sytuacja się zmienia i czytanie lub techniki studiowania są bardziej produktywne niż słuchanie.

Doświadczenie czytania książki i słuchania jej jest podobne, w obu formatach zewnętrzne bodźce znikają, by żyć historią w twojej głowie. Jednak mimo to istnieją duże różnice między czytaniem a słuchaniem.

Czy lepiej jest kupować audiobooki, czy ebooki?

Zaangażowanie: czytanie vs słuchanie

Pierwszą istotną różnicą między czytaniem książki a słuchaniem audiobooka jest zaangażowanie. Czytanie jest czymś, co się robi, podczas gdy słuchanie jest czymś, co się dzieje. Książka pisana wymaga od Ciebie aktywnego udziału, aby narracja posuwała się do przodu, natomiast w audiobooku historia posuwa się do przodu niezależnie od Twojego udziału.

Konsekwencje: Brak świadomego działania może sprawić, że wpływ nie będzie tak istotny w naszym umyśle. Zapamiętamy wydarzenia mniej szczegółowo i łatwiej znikną ze świadomości.

Narrator: Wewnętrzny głos vs profesjonalny narrator

Chociaż podejście do narracji jest takie samo, istnieje duża różnica między używaniem własnego głosu a głosu profesjonalnego narratora. Profesjonalny narrator tworzy dynamikę, która nie istnieje w ten sam sposób w tekstach pisanych.

Konsekwencje: Narrator z zewnątrz może być w stanie odtworzyć inne doświadczenie, nawet lepsze niż to, które obiektywnie jest w książce, ale nie będzie to Twoje własne i dodatkowo ograniczy Cię w zakresie używania wyobraźni i własnego odbioru treści książki.