To zależy..
Najłatwiej byłoby odpowiedzieć, że to zależy, ale nie rozwiązuje to naszego problemu. Póki nie przetestujemy obu rozwiązań, możemy się nie przekonać, które z nich przemawia do nas bardziej, a możemy się tego domyśleć jeszcze przed dokonaniem pierwszego zakupu, jeśli dokładnie przemyślimy nasze upodobania i predyspozycje. Bo audiobooki i e-booki znacznie się od siebie różnią i nie każdemu się sprawdzą.
Są osoby, które nie są w stanie czytać e-booków i jednocześnie słuchać audiobooków. Niektórzy tolerują u siebie czytanie tylko książek papierowych. Może to być dla nich najwygodniejsze rozwiązanie i zawsze chcą mieć możliwość zaznaczenia czegoś fizycznie w książce albo po prostu ze względów kulturowych czy wzorców wyniesionych z domu nie są sobie w stanie wyobrazić słuchania lub czytania na telefonie. Jeśli czujesz, że żadne z tych rozwiązań do Ciebie nie przemawia, to może być znak, że zaliczasz się do takich ludzi. Czytanie ma być przyjemnością i nie ma sensu męczyć się z formą, która nam nie odpowiada.
Nie dla każdego
Audiobooki nie są dla każdego. Przede wszystkim słuchając kusi nas do robienia czegoś jeszcze, a to może skutkować rozproszeniem i straceniem uwagi na słuchanym przez nas tekście. Przez to możemy ciągle wracać i nie pamiętać w ogóle, o czym jest dana pozycja. Podobnie sprawa może się mieć, jeśli nie będziemy robić absolutnie niczego podczas słuchania audiobooka. Jeśli głos lektora jest monotonny albo sama książka jest nudna, możemy przy niej zasnąć i nawet nie zauważyć, że coś takiego się stało. W takim wypadku też lepiej odpuścić sobie audiobooki i wrócić do tradycyjnego czytania.
Audiobooki vs tradycyjne czytanie. Jakie są różnice?
Przetestuj na sobie
Z e-bookami jest zupełnie inaczej, niż z książką papierową. Niektórzy po przerzuceniu się na czytnik, czytają szybciej i sprawniej, a inni po kilku dniach porzucają go całkowicie. Wiele zależy tu od naszych prywatnych predyspozycji, ale także od biologii. Nasze oczy mogą męczyć się nawet przy najlepiej stworzonym czytniku, nie mówiąc już o tym, że przecież możemy czytać na telefonie czy przed innym ekranem. Jeśli męczysz się mocniej podczas czytania e-booków, to może być znak, że nie powinieneś zbyt często tego robić. To w końcu wystawianie się na możliwy uszczerbek na zdrowiu, nawet jeśli jest on niewielki.